Bankama na čuvanje daju sve više novca

Bez autora
Oct 02 2017

Uprkos krizi sa kojom se suočava najveći broj stanovnika BiH, ukupni depoziti, koji su dostigli 17,91 milijardu maraka, biće uvećavani i u iduće tri godine, pokazuje računica Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP) BiH za period od 2018. do 2020. godine. Od ukupnog iznosa depozita, na građane i nefinansijska preduzeća odnosi se 14,80 milijardi maraka ili 83 odsto od ukupnog iznosa štednje. Samo na depozite stanovništva otpada 10,70 milijardi maraka i do sada su rasli po stopi od 8,1 odsto godišnje, dok se na depozite nefinansijskih preduzeća odnosi 4,10 milijardi KM uz stopu rasta od 10,4 odsto. Ukupni depoziti u iduće tri godine nastaviće da rastu po stopi od osam odsto, ako budu ostvarene prognozirane stope privrednog rasta, te stvoreni povoljniji uslovi na tržištu rada, ali i očuvana stabilnost bankarskog sektora. Ti parametri predstavljaju realnu pretpostavku za nastavak rasta depozita. Ako, s druge strane, budu pogoršani uslovi na tržištu rada, ali i dodatno oslabljena privredna aktivnost, doći će do slabije stope rasta od šest odsto, naveli su u DEP-u.

Bankama na čuvanje daju sve više novcaUprkos krizi sa kojom se suočava najveći broj stanovnika BiH, ukupni depoziti, koji su dostigli 17,91 milijardu maraka, biće uvećavani i u iduće tri godine, pokazuje računica Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP) BiH za period od 2018. do 2020. godine.

Od ukupnog iznosa depozita, na građane i nefinansijska preduzeća odnosi se 14,80 milijardi maraka ili 83 odsto od ukupnog iznosa štednje. Samo na depozite stanovništva otpada 10,70 milijardi maraka i do sada su rasli po stopi od 8,1 odsto godišnje, dok se na depozite nefinansijskih preduzeća odnosi 4,10 milijardi KM uz stopu rasta od 10,4 odsto.

- Ukupni depoziti u iduće tri godine nastaviće da rastu po stopi od osam odsto, ako budu ostvarene prognozirane stope privrednog rasta, te stvoreni povoljniji uslovi na tržištu rada, ali i očuvana stabilnost bankarskog sektora. Ti parametri predstavljaju realnu pretpostavku za nastavak rasta depozita. Ako, s druge strane, budu pogoršani uslovi na tržištu rada, ali i dodatno oslabljena privredna aktivnost, doći će do slabije stope rasta od šest odsto - naveli su u DEP-u.

Sa njihovim prognozama slažu se i ekonomisti, koji navode da je teško ocijeniti do kada će građani i preduzeća čuvati novac u bankama.

- Štednja građana svakako će rasti, dok od strane kompanija možemo očekivati stagnaciju ili blagi rast štednje, s obzirom na veliku nelikvidnost u realnom sektoru. Na kraju, zbog akumuliranja novca u banke možemo očekivati povećanu likvidnost bankarskog sektora, jer im građani daju novac na čuvanje, a ne ulažu ga u pokretanje nekih poslova i druge vidove biznisa - kazao je izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac.

S obzirom na tešku situaciju u kojoj se nalazi najveći broj stanovnika BiH, Grabovac ističe da bankama na čuvanje povjeravaju novac koji dobiju od rodbine iz inostranstva.

- Osim toga, veliki broj građana zaradio je novac i u nekim sivim zonama, odnosno van legalnog toka poslovanja i stavljaju ga na štednju. Pojedini na štednu knjižicu stavljaju i novac koji dobiju prodajom nekretnina. Veliki broj građana u nedostatku alternativa za ulaganje, jednostavno daje novac bankama na čuvanje, uprkos niskim kamatnim stopama na štednju - kazao je Grabovac.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik